منو1
Untitled

1398/5/10 پنجشنبه به منظور آشنایی با فرهنگ اصیل مردم روستا؛ قصه های سرزمین مادری در گوش کودکان جایدشت زمزمه شد کودکان روستای جایدشت با شرکت در ویژه برنامه «قصه های سرزمین مادری» با داستان های تاریخی روستای خود آشنا می شوند.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فیروزآباد، مسئول کتابخانه عمومی اباعبدالله الحسین روستای جایدشت از اجرای طرحی به عنوان «قصه های سرزمین مادری« در  این روستا خبر داد و گفت: در این برنامه داتسان های محلی، شعر های  کار ، داستانک ها و روایتهای شفاهی قدیمی و خاطره های پدربزرگها ومادر بزرگها از گذشته های روستا به کودکان  آموزش داده می شود.

محمدحسین بهرامی افزود: با توجه به ساختار جمعیتی روستا که عشایر یکجانشین شده و کشاورزان بومی می باشند، افسانه ها و قصه هایی بکر از گذشته به یادگار مانده که تاحدودی نیز مکتوب شده است و بنا به ضرورت آشنایی نسل های جدید بافرهنگ گذشتگان، کتابخانه روستا به این مبحث ورود کرده است .

وی با اشاره به اینکه نخستین نشست این طرح در کتابخانه اجرا شده است، بیان کرد: در این نشست علاوه بر خوانش «شعر های فصل درو» و «اشعار قالی بافی» توسط اعضا ، کتابِ «قوشلارا داش آتان اوغلان» نوشته راضیه کاظمی کُرانی به زبان محلی روستا، که حکایت از آزار نرساندن به موجودات زنده دارد توسط دیگر عضو فعال کتابخانه کاویان حسنی برای کودکان جمع خوانی شد.

بهرامی اضافه کرد: در ادامه این نشست همچنین ضمن بیان قصه ی تاریخیِ «شیرزادِ پهلوان»که حکایت از جوانمردی های پهلوان عشایری دارد؛ کتابی درباره ی ارزش مطالعه با عنوان «کیف جیب جیبی» بلند خوانی  و معرفی شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 154