منو1
Untitled
1398/3/18 شنبه خوانش شیوه نامه جشنواره با حضور بیش از 50 عضو؛ کتابخانه عمومی خرامه نشست کتابخوان تخصصی رضوی را برگزار کرد نشست کتابخوان تخصصی جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی چهار کتاب در رده سنی بزرگسال، به همت کتابخانه عمومی محمدرسول الله(ص) خرامه برپا شد.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خرامه، نشست های ادبی و کتابخوان هفتگی و مستمر کتابخانه عمومی محمد رسول الله (ص) خرامه، در میانه خردادماه به موضوع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اختصاص یافت. در این برنامه که با حضور کریم رنجبر و مجتبی دهقانی، نویسندگان بومی و جمعی از دانش آموزان، فرهنگیان و دانشجویان همراه بود، افزون خوانش شیوه نامه و تبیین جشنواره برای اعضا، چهار کتاب از منابع این جشنواره ملی ارائه و معرفی شد.

 لیلا خادمیان، مسئول کتابخانه محمدرسول الله (ص) خرامه  در این دیدار به معرفی  کتاب «درّ عصمت؛ مروری بر زندگانی حضرت معصومه(س)» نوشته علی اشرف عبدی پرداخت و درباره این اثر گفت: این کتاب شامل بخش‌هایی همچون «گذری بر زندگی حضرت فاطمه معصومه(س)»، «جایگاه علمی و فرهنگی حضرت فاطمه معصومه(ع)»، «مدح قم و وصف حضرت فاطمه معصومه(س)»، «عصمت، شفاعت و کرامت حضرت فاطمه معصومه(س)» و «زیارت، سنت الهی» می‌شود.

کتاب «مهارت‌های ارتباط مؤثر در سیره امام رضا(ع)» نوشته علی جانفزا دومین کتاب ارائه شده در این نشست بود که توسط بهرام نجفی، رئیس اداره ی کتابخانه های عمومی شهرستان، معرفی شد. به گفته نجفی، این کتاب با نگاهی پژوهشگرانه و تأمل برانگیز در آموزه های دینی، راهبردهای کلی و فراگیری را مطرح می کند که برای هر زمان و مکان پاسخگوست. مهارت خودآگاهی، مهارت تصمیم گیری، مهارت حل مسئله، مهارت تفکر نقاد، مهارت تفکر خلاق، مهارت دوست یابی، مهارت های خانوادگی، مهارت شناختی، مهارت فرزند پروری، مهارت های تربیتی و... از جمله بخش های مختلف کتاب فوق است.

مجتبی دهقانی سومین کتاب خوان این نشست بود که از کتاب «سیره تقوی؛ ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد(ع)» نوشته جواد محدثی گفت و خاطرنشان کرد: کتاب حاضر، دربردارنده چهل حدیث است و نگاهی گذرا به سیره و سنت زندگی امام جواد دارد که از زبان و روایات ائمه اطهار بیان شده است. بررسی موضوعات گوناگون اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و غیره ترجمه روان و توضیح مختصر هر حدیث، ذکر اشعار و نقل داستان‌های تاریخی، از ویژگی‌های این کتاب مختصر است. در این کتاب بیان می‌شود که سنت و سیره پیامبر اکرم و ائمه اطهار دومین مرجع مهم و معتبر اسلامی پس از قرآن کریم به شمار می‌رود.

در ادامه نیز سعید زارعی مسئول خانه فرهنگ و هنر خرامه خواندن کتاب «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع را پیشنهاد کرد و در توضیح آن، بیان کرد: «فصل فیروزه» داستانی عاشقانه با محوریت حضرت معصومه(ع) است. سیندخت، دختری زرتشتی اهل یزد است. پدری تاجر دارد که با او و کاروان تجاری‌اش به نقاط مختلف سرزمین تحت خلافت عباسی در سیروسفر هستند. ثمره این سیر و سفر، آشنایی او با کیارش است. پسری زرتشتی اهل نیشابور که فیروزه‌تراشی است ماهر. سیندخت که درگیر عشقی آتشین شده است با رفتن ناگهانی کیارش زندگی‌اش رنگی دیگر می‌گیرد. ماجرای او وقتی پیچیده‌تر می‌شود که کاروان تجاری پدرش در میانه صحرای مرکزی ایران، دستخوش حمله راهزنان و پدرش کشته می‌شود. در پی این اتفاق همراهی او با کاروانی که به سمت مرو در حرکت است، عمقی دیگر پیدا می‌کند.

گفتنی است نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی 12 اثر در رده های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شده است.

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 147