منو1
Untitled
1398/4/27 پنجشنبه رئیس اداره امور کتابخانه ها و کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس؛ ناشنوایان استان فارس از خدمات کتابخانه ای بهره مند هستند میثم جوان بخت، رئیس اداره امور کتابخانه ها و کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس از ارائه خدمات کتابخوانی ویژه ناشنوایان در هفت کتابخانه عمومی در استان فارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، «خدمات کتابخوانی ویژه ناشنوایان» طرحی است که اجرای آن با هدف ارائه خدمات به اقشار خاص، از دو سال گذشته در کتابخانه های عمومی آغاز شد. خدمات دهی به اقشار خاص، پیش از این، با ایجاد بخش نابینایان و استودیو ویژه این بخش در کتابخانه رئیسی اردکانی شیراز، به روشندلان اختصاص داشت؛ اما با گسترده شدن این هدف، اینک نوبت ناشنوایان و کم‌شنوایان فارس است که فردای خود را در قاب های کاغذی دنبال کنند.

میثم جوان بخت، رئیس اداره امور کتابخانه ها و کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس در این خصوص گفت: همواره برای پویاتر شدن کتابخانه های عمومی و خدماتی که کتابخانه های عمومی باید ارائه دهند، کتابخانه های عمومی ایران و جهان را رصد می کنم. طرح ایجاد بخش ویژه ناشنوایان در کتابخانه های عمومی فارس نیز از همین طریق به دست آمد.

وی با بیان اینکه در این راه آماده سازی فضا برای بخش ناشنوایان اولین گام بود، گفت: برای این منظور، در جریان افتتاح ده کتابخانه عمومی در شهر شیراز در سال 96، در یکی از این کتابخانه به نام محمدبهمن بیگی  بخش ویژه ناشنوایان در نظر گرفته شد و طراحی داخلی این بخش براساس نیاز ناشنوایان انجام شد.
رئیس اداره امور کتابخانه ها و کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس با تصریح اینکه گردآوری منابع در حوزه ناشنوایان اقدام بعدی در این طرح بود، گفت: بخشی از این منابع شامل کتاب های با موضوع ناشنوایی است و بخش دیگری تهیه و مناسب سازی کتاب ها به ویژه قصه و داستان برای افراد ناشنوا است که این کتاب های ویژگی های خاصی دارد.

جوان بخت اضافه کرد: تاکنون 350 عنوان کتاب با موضوع هایی همچون روان شناسی ناشنوایان، داستان هایی درباره ناشنوایان، زبان اشاره، دانشنامه ناشنوایان، افراد تاثیرگذار در حوزه ناشنوایان یا کتاب های تالیفی افراد ناشنوا برای کتابخانه عمومی محمدبهمن بیگی خریداری و تهیه  شده است. همچنین در حدود 100 کتاب ویژه ناشنوایان  در قالب های «کتاب های مناسب سازی شده چند رسانه ای«، «کتاب به زبان اشاره«، «فرهنگ و دایرالمعارف های تصویری» و «کتاب ویدیویی به زبان اشاره» برای اعضای ناشنوا در استان تهیه شده است.

رئیس اداره امور کتابخانه ها و کتابخوانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس همچنین از فعالیت هفت کتابخانه عمومی در استان در حوزه ناشنوایان خبر داد و اضافه کرد: باتوجه به استقبال گسترده اعضای ناشنوا از برنامه های کتابخانه عمومی «محمد بهمن بیگی» شیراز، برنامه های ویژه ناشنوایان در کتابخانه های عمومی «میرزانصیر جهرمی» شهر جهرم، «محمد رسول الله(ص)» شهر خرامه، «زنده یاد محمدحسن رجبی» نی ریز، «حسینیه اعظم» شهر لار، «محقق العلمای» شهر استهبان و «امام هادی (ع)» شهر کوار نیز اجرا می شود.

وی  همچنین از برگزاری دوره آموزشی خدمات کتابخانه ای ویژه ناشنوایان یاد کرد و افزود: با همکاری اداره آموزش و پرورش استثنایی دوره آموزشی خدمات کتابخانه های عمومی ویژه ناشنوایان با حضور جمعی از معلمان مدارس اسثنایی و کتابداران کتابخانه های عمومی در سال گذشته برگزار شد که در این دوره خدمات کتابخانه های عمومی ویژه ناشنوایان، اصول اولیه زبان اشاره و روان شناسی ناشنوایان آموزش داده شد.

جوان بخت با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 300 ناشنوای فارس عضو کتابخانه های عمومی هستند، گفت: برنامه های گسترده ای برای آشنایی جامعه ناشنوایان و کم شنوایان  با این خدمات و جذب عضو در کتابخانه های عمومی صورت گرفته است که نمونه آن اجرای متعدد برنامه ویژه ناشنوایان در کتابخانه های عمومی و مدارس استثنایی همچنین برقراری ارتباط با انجمن ناشنوایان، انجمن خانواده ناشنوایان ،کانون ناشنوایان، مدارس و مهدکودک های استثنایی است.

 

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 133