منو1
Untitled

1398/5/17 پنجشنبه به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار؛ کتابخوان‌های رسانه فارس در نشست کتابخوان گردهم آمدند دومین نشست کتابخوان تخصصی رسانه در شیراز به مناسبت روز خبرنگار با معرفی نه کتاب در حوزه رسانه و مطبوعات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، دومین نشست کتابخوان تخصصی رسانه در شیراز در آستانه روز خبرنگار، روز سه شنبه 15 مردادماه با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، زهرا افتخاری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کورش کمالی سروستانی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، پیشکسوتان مطبوعات و جمعی از خبرنگاران و عکاسان در سالن کتابدار کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز برگزار شد.

نشست کتاب و رسانه دیداری هنرمندانه است

روح‌الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس، در ابتدای این دیدار کتاب و رسانه را برخوردار از موضوعیتی مشترک دانست و گفت: مهم‌ترین رسالت کتاب، افزایش آگاهی است؛‌ همانگونه که رسالت خبرنگاران نیز همین است، بنابراین نشست کتاب و رسانه دیداری هنرمندانه است.

او افزایش تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی را در سال جاری را مرهون توجه رسانه‌ها به دعوت مردم برای استفاده از خدمات کتابخانه‌ها عنوان کرد و بیان داشت: در سال ۹۸ تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی ۲۰درصد و تعداد کتاب‌های به‌امانت گرفته شده بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است و برای مثال تیر امسال در مقایسه با سال گذشته ۶۷درصد بیشتر کتاب به امانت رفته است.

منوچهری همچنین از اختصاص زمین به کتابخانه مرکزی شیراز و آغاز تعمیر کتابخانه شهید دستغیب، قدیمی‌ترین کتابخانه شیراز با عنوان دستاوردهایی یاد کرد که با یاری رسانه‌ها محقق شده است.

کتاب کتاب، دلمشغولی رهبر انقلاب درباره کتابخوانی

منوچهری، نشست کتابخوان را با معرفی «کتابِ کتاب» رهیافتی به منظومه فکری رهبر معظم انقلاب درباره کتاب و کتابخوانی آغاز کرد. منوچهری گفت: دل‌مشغولی‌های رهبر معظم انقلاب درباره کتابخوانی از هر فردی در کشور بیشتر است؛ اما ایشان هیچوقت کتاب را کنار نگذاشتند و همیشه در این باره دغدغه داشته‌اند.

این کتاب ۶۱۶ صفحه‌ای را انتشارات کتاب فردا منتشر کرده است و به گفته وی در فصل‌بندی‌ها نگاهی تاریخ تمدنی به کتاب در حوزه فرهنگ دارد، چهار گام اصلی تولید فرهنگی را معرفی می‌کند، به وضعیت نویسندگی و نویسندگان و ترویج فرهنگ کتابخوانی نیز اشاره کرده است.

کورش کمالی سروستانی رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز نشست کتابخوان رسانه را از میان برنامه‌های گرامیداشت روز خبرنگار، جذاب‌ترین دانست و گفت: حرکت از اطلاع‌رسانی و خبر به تحلیل و فضاسازی برای توسعه شهر با توجه به نیاز جدی به فضاسازی رسانه‌ای به مدیران کمک می‌کند و در این میان نقش خبرنگاران بامطالعه در رسانه‌های شیراز بسیار مهم است.

پس از این، نوبت به خبرنگاران رسید که به معرفی کتاب‌ها بپردازند. هشت کتابخوان رسانه فارس ضمن معرفی کتاب های تخصصی در این رشته به تبادل اندیشه پرداختند.

نوشتن «به زبان آدمیزاد»

غلامرضا مالک‌زاده دبیر خبر خبرگزاری ایرنا به کمبود کتاب در حوزه رسانه اشاره کرد و گفت: مطالب کتاب‌های تازه به چاپ رسیده نیز قدیمی است و در حوزه روزنامه‌نگاری مدرن چیزی دست ما را نمی‌گیرد.

خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران کتاب‌های حوزه رسانه را تکرار مطالب ابتدایی دانست که از روی دست نویسندگان و صاحب‌نظران بزرگ این رشته نوشته شده است و خلاقیتی به آن‌ها راه نیافته است و با آنکه روی جلد با عنوان کتاب مدرن معرفی شده‌اند، انتظارات را برآورده نمی‌کند و با سرعت پیشرفت فناوری‌های جدید، به‌روز نمی‌شود.

او همچنین دو کتاب در حوزه ویرایش و درست‌نویسی معرفی کرد. نخستین کتاب، «مزخرفات فارسی» به قلم رضا شکراللهی و دیگری کتاب«به زبان آدمیزاد» نوشته رضا بهاری بود. این کتاب درباره شلخته‌نویسی است و ساده نویسی را ترویج می‌کند.

روزنامه‌نگاری حرفه‌ای

صفدر دوام خبرنگار روزنامه عصر مردم، دومین پیشکسوت این عرصه بود که به معرفی کتاب پرداخت و کتاب «روزنامه‌نگاری حرفه‌ای» اثر فرید قاسمی را معرفی کرد. دوام از فرید قاسمی باعنوان آبروی حرفه روزنامه‌نگاری یاد کرد و افزود: روزنامه‌نگاری حرفه‌ای از جمله کتاب‌های زیرساختی در حرفه روزنامه‌نگاری است که نخستین چاپ آن مربوط به سال ۱۳۷۴ است و ۲۰ مقاله از روزنامه‌نگاران ایران و جهان را دربر می‌گیرد.

سپس برای نمونه به مبحث نخستین فصل از این کتاب با عنوان "روزنامه‌نگار کیست؟" اشاره کرد و بخش‌های از آن را برای حاضران خواند.

فرهنگ درست‌نویسی سخن

سمیرا متین‌نژاد، خبرنگار فرهنگی خبرگزاری ایرنا نیز در این نشست کتاب «فرهنگ درست‌نویسی سخن» را معرفی کرد.

او گزینش کتابی درباره ویرایش و درست‌نویسی را به‌دلیل اهمیت برخورداری خبرنگار از نگاه انتقادی ضروری دانست و بیان کرد: نثر روزنامه‌نگاری که در ادبیات به عنوان نثر ژورنالیستی مشهور شده، نثر سالمی نیست و روز به روز در حال آلوده‌تر شدن است.

این خبرنگار نوشتار ژورنالیستی را به‌صورت عام، دارای نایکدستی و شلختگی عنوان کرد و گفت: بخشی از این شلختگی عمومی ناگزیر است و بخشی بسیار بزرگ از آن قابل پیشگیری و اصلاح.

متین‌نژاد استفاده از زبان فارسی معیوب و نوشتار زرد را در خبرنگاری به دلیل تاثیر رسانه بر اذهان عمومی خطرناک عنوان کرد و یادآور شد: در طول سال‌ها غلط‌های بسیار زبانی و صرفی به واسطه رسانه‌ها به زبان و نوشتار فارسی راه پیدا کرده است که پالایش آن‌ها سال‌ها زمان خواهد برد و شاید حتی هرگز محقق نشود.

خبرنگار ایرنا تاکید کرد: روزنامه‌نگاران می‌توانند با شناخت زبان معیار و ظرفیت‌های زبانی و تکاپو برای استفاده از واژه‌های جدید، ذهن خود را از گزند متن شلخته در امان نگه دارند  و امضایی از خود در عرصه نویسندگی به جا گذارند.

 

گزارش‌نویسی داستانی‌روایی

هژیر فتحی، دبیر خبرگزاری مهر در استان فارس پیش از معرفی کتاب، پیشنهاد کرد ضرورت کتاب‌خوانی برای خبرنگاران به آنان یادآوری شود. او گفت: برخی همکاران دربرابر یادگیری و علم و کتاب مقاومت می‌کنند و خود را دانا می‌پندارند؛ در حالیکه خبرنگاری علم روز است و نباید پنداشت که مطالعه درباره آن پایانی دارد.

فتحی در ادامه به معرفی «گزارش‌نویسی داستانی‌روایی» اثر احمد توکلی پرداخت و گفت: خواندن این کتاب برای کسانی که می‌خواهند فراتر از استانداردهای معمول و مسائل از پیش تعریف شده در عرصه خبر فعالیت کنند و از شبه‌رویدادها و شبه‌خبرها رهایی یابند، مفید است.

او ادامه داد: این کتاب در چهار بخش تدوین شده است و به گزارش‌نویسی اجتماعی می‌پردازد. نویسنده به خبرنگاران می‌آموزد که چگونه با انسان‌ها و مصیبت‌ها و بحران‌ها مواجه شوند و چگونه با مصیبت‌دیده برخورد کنند؛ همچنین فرمولی برای مصاحبه با کودکان در این کتاب مطرح شده است.

فتحی یکی از ویژگی‌های این کتاب را دوری از فضای آکادمیک و ادبیات علمی و نیز اتکا به ادبیات روایی برشمرد و از این کتاب به دلیل برخورداری از مصداق‌های بسیار، به نیکی یاد کرد.

 

این کار من است

محمد حسین نیکوپور، خبرنگار فرهنگی خبرگزاری مهر کتابخوان دیگر این برنامه بود که خواندن کتاب «این کار من است» را به اصحاب رسانه پیشنهاد کرد کرد. و گفت: موضوع این کتاب درباره زندگی شخصی و حرفه ای یک بانوی عکاس خبری است.

این درباره این عکاس خبری ادامه دا: زندگی او با جست‌وجوی بی امان برای حقیقت شکل گرفته است. او از طرف نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به عکاسی در ایران پرداخت و در نهایت اعلام کرد که به شدت مجذوب ایران شده است و آنچه در ایران دیده است، با آنچه دولت آمریکا به مردمش از ایران معرفی کرده است بسیار متفاوت بوده است.

 

مصاحبه در فیلم مستند

مرضیه امیری، خبرنگار وبسایت شیرازه نیز کتاب «مصاحبه در فیلم مستند« اثر روبرت صافاریان را معرفی کرد. او از این کتاب باعنوان اثری براساس تجربیات حاصل از مستندسازی یاد کرد و گفت: وجه امتیاز این کتاب برخوداری از نمونه‌های بسیار درباره مصاحبه‌ مستند است.

امیری افزود: علاوه بر مستندسازان، اصحاب رسانه‌های آنلاین و مکتوب هم می‌توانند از این کتاب استفاده کنند .

 

در مکانی به نام جنگ

محسن تورع، خبرنگار خبرگزاری شبستان در ادامه این نشست به معرفی کتاب «در مکانی به نام جنگ» پرداخت و گفت، این کتاب روایتی داستان گونه از زبان یک خبرنگار به نام جوردی سییرا ای فابراو مترجم اوست. نویسنده کتاب بیش از ۳۷ جایزه بین‌المللی دریافت کرده است و نکته جذاب کتاب این است که در کتاب یادشده کودکان مناطق جنگی خود را  باعنوان مترجم خبرنگاران جنگی معرفی می کنند.

تورع با بیان اینکه کتاب پنج فصل دارد، ادامه داد: این کتاب روایتی داستان‌گو دارد که ۲۲۶ صفحه است و موفق به کسب جایزه آوریل شده است.

 

روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه

نوید جعفری خبرنگار سایت خبری هنر شیراز، آخرین فردی بود که به معرفی کتاب پرداخت. او کتاب «روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه« را برای معرفی برگزیده بود و دلیل انتخاب این کتاب را ارزش تاریخی آن عنوان کرد که به زوایای پنهان دوره قاجار اشاره دارد.

جعفری ابراز کرد: بسیاری معتقدند مسائل مطرح شده در این کتاب متعلق به نویسنده نیست و از همین رو جذابیت خاصی برای کتابخوان‌ها دارد.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 103