منو1
Untitled1398/2/31 سه‌شنبه در مجمع عمومی هیات امنای خیرین کتابخانه ساز استان؛ عملکرد هفت ساله انجمن خیرین کتابخانه ساز فارس ارائه شد نخستین نشست مجمع عمومی هیأت امنای خیرین کتابخانه ساز فارس به منظور ارائه عملکرد انجمن خیرین کتابخانه ساز و گرامیداشت زنده یاد احمد فرقانی عضو این انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، نخستین نشست مجمع عمومی هیأت امنای خیرین کتابخانه ساز فارس روز یکشنبه 29 اردیبهشت ماه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فاس و اعضای هیأت امنای انجمن خیرین کتابخانه ساز فارس برگزار شد که در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حاج احمد فرقانی خیر برجسته کتابخانه یار فارس و اهدای لوح سپاس به خانواده وی، رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز فارس دستاوردهای هفت ساله این انجمن را گزارش داد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار با اشاره به نقش تأثیرگذار خیرین در توسعه و تجهیز کتابخانه های عمومی اظهار داشت: خیرین کتابخانه ساز و کتابخانه یار به عنوان بازوی مهم برای بدنه کتابخانه های عمومی هستند که می توانند با کارهای خیرخواهانه خود که مهم ترین آن ها ترویج کتاب و کتابخوانی است، این نهاد فرهنگی را در رسیدن به اهداف خود یاری کنند.

وی با تصریح اینکه باید نظر خیرین را به حوزه فرهنگ و کتابخوانی جلب کنیم، عنوان کرد: مهم ترین وظیفه انجمن خیرین کتابخانه ساز استان فارس، شناسایی و جذب خیران به حوزه کتابخوانی است تا بتوانیم با حمایت های مادی و معنوی خیرین شاهد توسعه کمی و کیفی کتابخانه های عمومی استان باشیم.

روح الله منوچهری از اجرای طرح نسیم دانای در استان یاد کرد و این طرح را یکی از موفق ترین برنامه کتابخانه های عمومی دانست و افزود: طرح نسیم دانایی به منظور خرید مشارکتی کتاب در حوزه های پرمخاطب برای کتابخانه های عمومی استان از سال گذشته با همکاری انجمن خیرین آغاز شد که در مرحله نخست آن 3 میلیارد و 70 میلیون ریال کتاب کودک و نوجوان برای کتابخانه های عمومی خریداری شد. پس از اجرای این طرح در همه کتابخانه ها، با شادی و نشاط کودکان به خاطر وجود این کتاب ها مواجه شده ایم.

وی  افزود: برنامه ریزی ها برای اجرای فاز دوم آن که خرید کتاب های ادبیات و رمان با اعتبار 4 میلیارد ریال است، انجام و سهم اعتبارات کتابخانه های عمومی در این مرحله آماده شده است و منتظر تأمین سهم خیرین هستیم.

منوچهری همچنین خواستار حمایت انجمن خیرین در طرح بازسازی کتابخانه عمومی دستغیب شیراز شد و افزود: این کتابخانه قدیمی ترین کتابخانه شهر شیراز است که در سال 1329 رسما افتتاح شد  و از آن زمان تاکنون، تعمیرات اساسی در این کتابخانه صورت نگرفته است. براساس شرایط کتابخانه عمومی دستغیب، برنامه ریزی های اولیه برای بازسازی اصولی این کتابخانه انجام شده است که برای این کار به حمایت خیرین نیاز است.

  مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه به اقدامات کتابخانه های عمومی برای سیل زدگان اشاره کرد و گفت: پس از حادثه سیل در کشور، پویش «بهار مهربانی» به همت کتابخانه های عمومی شکل گرفت که در این راستا نیز با با کمک مردم و کتابداران، بسته فرهنگی چشمگیری شامل کتاب، اسباب بازی و عروسک و لوازم التحریر تهیه و بین کودکان سیل زده محله سعدی شیراز و کودکان لرستان و خوزستان توزیع شد.

این مقام مسئول در ادامه به برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اشاره کرد و خواستار همکاری گسترده خیرین در این رویداد فرهنگی شد. وی گفت: این مسابقه در سال گذشته با مشارکت 39 هزار نفر از مردم فارس همراه بود؛ امسال تمهیداتی اندیشیده شده است تا مشارکت بیشتری را در جشنواره شاهد باشیم.

منوچهری در ادامه سخنان خود، درگذشت خیر فعال کتابخانه ساز استان فارس را ضایعه ای بزرگ دانست و گفت: زنده یاد احمد فرقانی عضو فعال انجمن خیرین بود که علاوه بر اقدامات خیرخواهانه خود، در جذب خیریان به حوزه کتابخانه سازی پیشگام بود. همکاری و تلاش برای ایجاد کتابخانه عمومی چاه طوس خنج و دو کتابخانه مشارکتی مکتب جعفری شیراز و امیرمیرزایی فیشور لارستان از اقدامات این خیر نیک اندیش است.

در ادامه این دیدار داریوش نویدگویی رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز فارس با اشاره به اینکه انجمن خیرین باید در هر شهرستان نیک اندیشان را شناسایی و در راستای کتاب و کتابخوانی قرار دهد، به ارائه دستاوردهای هفته ساله هیأت رئیسه انجمن خیرین پرداخت و گفت: این انجمن از بدو تاسیس 24 جلسه را با موضوع بررسی نیازهای کتابخانه های عمومی و ر اه های ترویج کتابخوانی داشته است.

وی مشارکت  در طرح نسیم دانایی، پیگیری برای واگذاری کتابخانه عمومی خواجه نصیرطوسی شیراز و سایر کتابخانه های عمومی به نهاد و پیگیری برای اهدای کتاب از سوی ناشران به کتابخانه های عمومی را دیگر دستاوردهای این انجمن دانست.

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]