اخبار ویژه
1397/12/13 دوشنبه پنجاه سال همراهی یار مهربان با دیار سروهای فارس؛ نیم قرن فعالیت کتابخانه عمومی سروستان گرامی داشته شد آیین گرامیداشت نیم قرن فعالیت کتابخانه عمومی «علامه طباطبایی» شهر سروستان با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و مسئولان و برجستگان سروستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، کتابخانه عمومی علامه طباطبایی شهر سروستان در مراسمی که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس،  فرماندار، امام جمعه و مسئولان سروستان همراه بود، نیم قرن فعالیت کتابخوانی خود را جشن گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار با بیان اینکه باعث خوشحالی است که امروز برای گرامیداشت کاری دور هم جمع شدیم که پنجاه سال پیش پدران ما انجام دادند، گفت: زمانی که خیلی از شهرهای بزرگ به فکر کتابخانه نبودند، مردم بزرگ اندیش سروستان پایه کتابخانه را بنا کردند که حاصل آن بالیدن بزرگانی از شهر سروستان است. همه این بزرگان در سطح ملی و استانی که به وجودشان افتخار می کنیم.

روح الله منوچهری با بیان اینکه امیدواریم که یک قرن خدمات کتابخانه را به نظاره بنشینیم، گفت: شهرستان سروستان، وجه تسمیه فرهنگی دارد و توجه به بحث کتاب و کتابخوانی در این شهرستان بسیار پررنگ است.

وی با تصریح اینکه سروستان در شاخص های کتابخوانی، در مقایسه با میانگین استانی بالاتر است، اضافه کرد: سروستان با توجه به زیرساخت های فرهنگی و صبغه تاریخی در زمینه کتابخانه های عمومی جایگاه بهتری نسبت به استان دارد؛ اما این بدان معنی نیست که کتابخانه های عمومی این شهرستان به ارتقا نیاز ندارد.

امام جمعه شهرستان سروستان نیز در این آیین، با بیان اینکه دین مبین اسلام با «اقرا» و امر به خواندن آغاز شد، گفت: دین اسلام بر مطالعه و دانش تأکید بسیار دارد و احادیث نیز که از بزرگان دین با موضوع مطالعه یا دانش بر جا مانده، فراوان است؛ حتی پیامبر اکرم (ص) در باره ما ایرانی ها هم می فرمایند: «علم اگر در ثریا هم باشند مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت».

حجت الاسلام سید عباس موسوی با اشاره به اینکه «علامه طاطبایی» نام بسیار مقدسی است؛ اضافه کرد: اگر ما به زندگی گذشتگانمان رجوع کنیم،  بسیار تأسف می خوریم که امروزه سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است.

وی شهرستان سروستان را در زمینه کتاب و کتابخوانی برخوردار دانست و گفت: کتابخانه های عمومی با کتاب های ارزنده و کتابداران پرتلاش در راه توسعه این فرهنگ قدم برمی دارند.

حجت الاسلام موسوی با تأکید بر اینکه باید تعداد کتابخانه های شهرستان را بیشتر کنیم، خاطرنشان کرد: انتظار داریم با همکاری مجموعه کتابخانه های عمومی استان و مسئولان شهرستان، به کتابخانه شهرستان به ویژه کتابخانه علامه طباطبایی رونق بیشتری داده شود.

فرماندار سروستان نیز در این دیدار برگزاری گرامیداشت نیم قرن کتابخانه عمومی در شهر سروستان را باعث افتخار این شهرستان دانست و گفت: از کتابداران کتابخانه های عمومی تشکر می کنم که با شور و شوقی فراوانی جوانان را به کتابخانه هدایت می کنند.

علاالدین کراماتی با بیان اینکه هدف از علم، کسب قدرت است، عنوان کرد: وقتی جامعه اسلامی به علم توجه داشت همیشه در اوج بوده است. زیرا ورای کتاب و کتابخوانی هیچ عنصری برای اقتدار نیست.

وی به اهمیت کتابخانه ها در دوران اوج تمدن اسلامی اشاره و بیان کرد:  در گذشته اگر کسی وقف می کرد برای کتابخانه بود چون می دانستند کتابخانه باقی خواهد بود.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سروستان با تأکید بر اینکه نمی توان تمدن اسلام را بدون ایرانیان تصور کرد، اضافه کرد: در طول تاریخ مکتب های که گرایش آن ها شیعی بوده است،  به کتابخانه توجه بسیار داشتند؛ اما متاسفانه امروز مسئولان ما به کتابخانه توجه چندانی ندارند.

کراماتی با تأکید بر اینکه باید به امر کتاب و کتابخوانی توجه کنیم، گفت: تمدن مدرن غرب، تمدنی فربه و قوی است؛ اگر روزی واژه ها از دنیای اسلام به سمت غرب جاری بود؛ امروزه تکنولوژی با اختراعات جدید دست به کارهایی می زند که مقاومت با آن مشکل است.

به گفته وی اگر رویای پیروزی و ماندگاری داریم باید به سراغ دانش برویم کاری که ائمه ما کردند.

آیین گرامیداشت نیم قرن فعالیت کتابخانه عمومی علامه طباطبایی در ادامه با تقدیر از پیشکسوتان، همیاران و کتابداران کتابخانه علامه طباطبایی و رونمایی از دو کتاب « کدخدا» و «مهمان نمی خواهیم» نوشته کیهان کهندل نویسنده سروستان و عضو فعال کتابخانه عمومی علامه طباطبایی دنبال شد.

 گفتنی است کتابخانه عمومی علامه طباطبایی در سال ۱۳۴۷ در ساختمان شهرداری سروستان آغاز به کار کرد و در سال 1361 به ساختمان فعلی کتابخانه منتقل شد. این کتابخانه در حال حاضر با زیربنای 1160 متر مربع و 29 هزار جلد کتاب خدمات خود را ارائه می دهد.