اخبار ویژه
1398/5/9 چهارشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در آیین گشایش دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی در شیراز عنوان کرد: همدلی مسئولان، اتفاق های خوبی را برای کتابخانه های عمومی شیراز رقم زده است دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی در فرهنگسرای کتاب شیراز با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و دیگر مدیران شهری و فرهنگی استان فارس افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، روح الله منوچهری در این نشست که شامگاه دوشنبه ۷ مرداد برگزار شد، راه‌اندازی دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی را کمکی به توسعه فرهنگی شهر شیراز ارزیابی کرد و گفت: همراه شدن مردم و دستگاه‌ها در به دست آوردن عنوان پایتخت کتاب کشور در سال جاری در کنار وفاق و همدلی سبب ایجاد اتفاقاتی مثل مشخص شدن زمین کتابخانه‌های عمومی و بازسازی کتابخانه شهید آیت‌الله دستغیب شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس با اشاره به اتفاقات روی داده در حوزه فرهنگی در سال‌های گذشته، اضافه کرد: شیراز در سال‌های گذشته جزو 5 شهر برتر ایران در حوزه کتابخوانی بوده و در به دست آوردن عنوان پایتخت کتاب نامزد شده بود.

منوچهری به حضور پررنگ شیراز در جشنواره‌های مختلف در حوزه کتاب اشاره و اضافه کرد: در سال گذشته روند رو به رشدی را در روستاهای کتابخوان و آمار کتابخانه های عمومی در استان داشته ایم.

وی راه‌اندازی این دبیرخانه را جدای از دست یافتن یا نیافتن به عنوان پایتخت کتاب ایران، حرکتی برای دستیابی به توسعه فرهنگی و قابل تقدیر خواند.

شهردار شیراز نیز در این دیدار، فعالان حوزه کتاب را سرمایه‌های فرهنگی دانست و عنوان کرد: از افرادی که در گذشته در حوزه فرهنگ و کتابخوانی تلاش کردند تشکر می‌کنم و ما امروز در حال ادامه دادن راه آنان هستیم.

حیدر اسکندرپور گفت: آنچه در ذهن تثبیت می‌شود کتاب است و کتاب یک میراث معنوی در تمام کشورها است، متاسفانه سطح مطالعه ما کاهش یافته، حتی دانشجویان ادبیات چندان مطالعه نمی‌کنند.

وی با این توضیح که نسل بدون مطالعه مستحق هر اتفاقی است، ادامه داد: در دستگاه‌های فرهنگی به جای محتوا به قالب‌ها توجه شده است و اثر وجودی دستگاه‌ها در حوزه فرهنگی مشاهده نمی‌شود و نتوانستیم افراد فهیم و فاضل تربیت کنیم.

به گفته شهردار شیراز، شهر شیراز با این سبقه فرهنگی مستحق این رفتارها و توهین‌ها و درشت‌گویی‌ها نیست، باید تلاش کنیم فضای شیراز از این خشونت کلامی فاصله بگیرد.

وی همچنین از  همکاری شهرداری شیراز در چاپ و انتشار ۱۰ عنوان کتاب تا پایان سال خبر داد و گفت: این عدد تا پایان دوره به بیش از ۴۰ عنوان خواهد رسید.

در ادامه این نشست رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از تشکیل شورای سیاستگذاری پایتخت کتاب ایران در شیراز خبر داد.

ابراهیم گشتاسبی‌راد، حضور مدیران و فعالان را در یک نشست، شروع و بهانه ای برای توسعه فرهنگ کتابخوانی شیراز دانست و گفت: تلاش می‌کنیم تا شیراز به پایتخت کتاب ایران تبدیل شود و یک شورای سیاست‌گذاری با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برای رسیدن به این هدف تشکیل شد.

به گفته معاون شهرداری شیراز، اولین اقدام این شورا تشکیل دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی بود که با هدف توسعه فرهنگ کتابخوانی در شیراز راه‌اندازی شد.

گشتاسبی‌راد به لزوم همکاری تمام نهادها و سازمان‌ها به ویژه سازمان‌های مردم‌نهاد در راستای تحقق این هدف تأکید و اظهار امیدواری کرد تا اتفاقات خوبی در این حوزه به وقوع بپیوندد.