اخبار ویژه
1398/11/12 شنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس مطرح کرد؛ کتابخانه های عمومی در کسب عنوان پایتختی کتاب نقش محوری دارند روح‌الله منوچهری پس از انتخاب شیراز و اوز از استان فارس در جمع نامزدهای نهایی پایتخت کتاب ایران گفت: استان فارس با آمادگی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی خود در این رویداد شرکت کرده، اما در نهایت امیدوارم شهری به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران انتخاب و معرفی ‌شود که بتواند به گسترش جریان کتابخوانی در کل کشور کمک کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، درباره انتخاب دو شهر «شیراز» و «اِوز» از این استان، در جمع پنج شهر معرفی شده به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب ششمین پایتخت کتاب ایران گفت: این اتفاق مبارک بیش از هرچیز حاصل همراه شدن دستگاه های فرهنگی و یک پارچه شدن برنامه ها و تصمیم های فرهنگ ساز در استان بوده است که امیدواریم این اتفاق، آغازی بر اتفاقات خوب دیگر در حوزه فرهنگی و به خصوص کتاب و کتابخوانی باشد.

روح الله منوچهری با تاکید بر اینکه شیراز از نخستین دوره این جشنواره شرایط و ظرفیت برگزیده شدن در جشنواره را داشت، افزود: در تمام پنج دوره گذشته انتخاب پایتخت کتاب ایران، شیراز همواره به عنوان یکی از نامزدهای کسب این عنوان معرفی شده و حتی در ۳ دوره اخیر این رویداد نیز جایگاه ثابتی در میان ۵ نامزد نهایی کسب این عنوان، داشته است. اما یک دست نبودن برنامه های فرهنگی و دستگاه های اجرایی طی دوره‌های گذشته، مهم‌ترین دلیل عدم کسب این عنوان توسط شیراز بود. اما امسال شیراز با دست پُر و برنامه‌هایی متنوع و دارای ضمانت اجرایی پا به عرصه این رقابت فرهنگی گذاشته است.

 

اجرایی شدن ۸۰درصد برنامه‌های شیراز برای دوره پنجم

وی با اشاره به برنامه‌ها و چشم‌انداز شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان، گفت: ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی شیراز این امکان را به ما داده تا نگاهی به کسب عنوان پایتخت جهانی کتاب داشته باشیم و برنامه‌هایی برای حرکت در این مسیر پیش‌بینی و طراحی کنیم که حضور در جشنواره پایتختی کتاب ایران نیز در همین راستا هدف‌گذاری شده است

منوچهری با تاکید بر اهتمام نهادها و سازمان های شهر شیراز برای عمل به تعهدات خود در جشنواره های کتاب محور، عنوان کرد: بیش از ۸۰ درصد طرح هایی که شیراز  در پنجمین دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران پیش‌بینی و ارائه کرده بود، امسال اجرایی شده اند که بیشتر آن ها نیز طرح های ترویجی با مشارکت مردم در بحث کتابخوانی بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان فارس تصریح کرد: کسب این عنوان مهم است اما هدف، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ایجاد شور و نشاط در فعالیت های کتابخوانی شهرهاست. استان فارس با آمادگی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی خود و پیش‌بینی طرح‌هایی با ضمانت اجرایی، در رویداد انتخاب ششمین پایتخت کتاب ایران شرکت کرده، که دو شهر «شیراز» و «اِوز» به جمع پنج نامزد نهایی این رویداد معرفی شده‌اند. اما در نهایت امیدوارم در روند برگزاری این رویداد و رقابت فرهنگی، شهری به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران انتخاب و معرفی ‌شود که بتواند به گسترش جریان کتابخوانی در کل کشور کمک کند.

 

گسترش دامنه فعالیت های کتابخانه های عمومی در استان فارس

روح الله منوچهری در ادامه به نقش کتابخانه ها در این رقابت فرهنگی برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران اشاره کرد و گفت: در شهر شیراز ۲۹ کتابخانه نهادی و ۱۸ کتابخانه مشارکتی فعال است؛ به عبارت دیگر ۴۷ پایگاه در جای جای شهر برنامه های کتابخوانی را برای مردم و با توجه با نیازهای هر منطقه برگزار می کنند. کتابخانه های عمومی نقطه مرکزی و  ترویج دهنده کتابخوانی در میان مردم است. مهم ترین فاکتور نیز در این برگزاری چنین جشنواره های ملی و بین المللی، وجود طرح های مردمی و مشارکت عموم در طرح های کتابخوانی است، باید نقش کتابخانه های عمومی را در این راستا پررنگ و برجسته بدانیم.

وی با اشاره به گسترش فعالیت‌های کتابخانه های عمومی استان فارس طی سال‌های اخیر، گفت: همکاری گسترده با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری شیراز آموزش و پرورش و مدارس، اهالی قلم فرهنگ، حوزه عشایر، نهصت سوادآموزی، زندان‌ها، سازمان های مردم نهاد، خیرین و موسسه های خیریه، بنیادهای ملی و بین المللی، مراکز پژوهشی، دانشگاه و کتابخانه های تخصصی صورت گرفته است که نتیجه آن  انعقاد قرارداد با موسسات مختلف و برگزاری ویژه برنامه هایی برای اقشارگوناگون است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس ادامه داد: این همراهی جایگاه شیراز را در رقابت ملی پایتختی کتاب متمایز کرده است؛ کتابخانه های عمومی امروز به عنوان پایگاه های فرهنگی - اجتماعی مطرح هستند و در این راستا تلاش می کنند. در حال حاضر برنامه هایی مختلف در حوزه، اهالی قلم و فرهنگ، دانشجویان، دانش آموزان، کودک و نوجوان، بانوان، کودکان کار، افراد کم توان و معلول، عشایر، روستاییان، افراد با آسیب های اجتماعی، نوسوادان و ... در کتابخانه های عمومی آغاز شده و به صورت مستمر دنبال می شود که حاصل آن تعامل و حضور اکثریت افراد جامعه در کتابخانه های عمومی است.

 

زیربناهای کتابخانه ای در شیراز باید افزایش یابد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه کسب عنوان پایتختی کتاب برای شیراز هدف مشترک دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان است، اضافه کرد: کسب این عنوان بسیار اهمیت دارد ولی باید در نطر داشت که شیراز شهری است که در دنیا با نمادهای فرهنگی اش شناخته شده است  و باید زیرساخت های فرهنگی آن بهبود یابد. از نظر زیرساخت های کتابخانه ای شهر شیراز در وضعیت استاندارد نیست و لازم است که هرچه زودتر وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز نیز تعیین تکلیف شود.

 

تداوم فعالیت های کتابخوانی در اِوز

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه شهر اوز امسال نیز همچون دوره های گذشته به مراحل نهایی جشنواره رسیده است، گفت: اوز تاکنون عناوین شهر خلاق ادبی و شهر دوستدار کودک را کسب کرده است و این مرهون تداوم و استمرار برنامه های کتابخوانی و همراهی و همدلی مردم و مسئولان این شهر در حوزه کتاب و تویعه کتابخانه های عمومی است.

منوچهری با اشاره به همراهی خیرین و مشارکت های مردمی در شهر اوز، گفت: مشارکت های مردمی و نقش خیرین در توسعه زیرساخت های فرهنگی شهر و کتابخانه ها ی عمومی و خصوصی از پتانسیل های شهر اوز است به طوریکه سه کتابخانه عمومی «اندیشه»، «بانو صفیه خضری» و «ام الخیر» در شهر اوز با همت خیرین ساخته شده است.

منوچهری تصریح کرد: اجرای طرح هایی برای تسهیل دسترسی شهروندان به کتاب، پشتیبانی از پیشنهادهای ابتکاری، توسعه فرهنگ کتابخوانی به صورت گسترده، فعالیت های مستمر در حوزه کودک و مادر در اوز همسو کردن فعالیت های مذعبی، هنری، احتماعی و ورزشی، مشارکت عمومی در طرح های کتابخوانی و حمایت خیرین از جمله دلایل موفقیت این شهر در جشنواره کتاب محور بوده است

ششمین برنامه انتخاب و معرفی «پایتخت کتاب ایران» با انتشار فراخوانی از ابتدای تیرماه آغاز بکار کرد که در مرحله ابتدایی ۱۶۳ شهر آثار و مستندات‌شان را به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند. با توجه به کیفیت طرح‌های ارسال شده، داوران مراحل اولیه این طرح برخلاف روال سال‌های گذشته که ۲۰ شهر را به‌عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی انتخاب می‌کردند در این دوره ۳۸ شهر را برای این مرحله انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند.

در نهایت شهرهای «شیراز» و «اِوز» از استان فارس، شهرهای «بم» و «رفسنجان» از استان کرمان و «شهر ری» از استان تهران به عنوان نامزدهای نهایی پایتخت کتاب ایران انتخاب شدند و در مراسم اختتامیه که در تاریخ ۱۹ بهمن‌ماه در محل سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران با حضور اصحاب قلم و فرهنگ برگزار خواهد شد ششمین پایتخت کتاب ایران و شهرهای خلاق نیز در زمینه کتاب‌خوانی معرفی خواهند شد.

گفتنی‌ است یزد عنوان پنجمین «پایتخت کتاب ایران» را از آغاز سال جاری در اختیار دارد و پیش‌تر نیز شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر و کاشان «پایتخت کتاب ایران» بودند.