اخبار ویژه


1398/4/4 سه‌شنبه در دومین نشست مسئولان کتابخانه های عمومی فارس؛ برنامه ها و اولویت های اصلی کتابخانه های عمومی بررسی شد دومین نشست شورای اداری کتابخانه های عمومی فارس در سال جاری با موضوع بررسی سند برنامه ها و اولویت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور و نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، دومین نشست شورای اداری کتابخانه های عمومی استان روز یکشنبه 2 تیرماه با حضور مدیرکل، معاونان و کارشناسان اداره کل و روسای ادارات کتابخانه های عمومی 29 شهرستان فارس برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش های همگانی کتابخانه های عمومی فارس در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از مهم ترین رویدادهای کتابخوانی در کشور و بااهمیت ترین برنامه پیش روی نهاد کتابخانه های عمومی است و خوشبختانه امسال با تلاش های جمعی در استان فارس شاهد مشارکت خوبی در این حوزه بودیم.

منوچهری اضافه کرد: لازم است در دو هفته ای که تا پایان جشنواره  زمان باقی است عزم جدی در زمینه دعوت عموم مردم به جشنواره صورت گیرد تا اکثریت مردم از این برنامه مهم و ارزشی بهره مند شوند.

وی در ادامه به برنامه های محوری کتابخانه های عمومی اشاره و عنوان کرد: ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه، یکی از اولویت های اصلی کتابخانه های عمومی است. در استان نیز بیست شهر فاقد کتابخانه وجود دارد که در برخی شهرها اقداماتی انجام شده است.

رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با تأکید بر اینکه کتابخانه های عمومی در چشم انداز خود درحال تبدیل شدن به فرهنگسراهای اجتماعی اند، گفت: ضرورت توجه به برنامه های فرهنگی و ترویجی بسیار زیاد است و اهمیت آن ها در کتابخانه های روستایی و شهرهایی که تنها یک کتابخانه دارند بیشتر است؛ زیرا کتابخانه های عمومی در شهرهای کوچک و روستاها تنها مکان های فرهنگی اند.

منوچهری همچنین توجه به کودکان و نوجوانان را دیگر اولویت اصلی کتابخانه های عمومی دانست و برنامه ریزی برای جذب کودکان و نوجوانان را ضروری دانست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی در پایان با اشاره آغاز فصل تابستان، درخواست کرد که تمامی کتابخانه های عمومی برای پرکردن اوقات فراغت اعضا برنامه ریزی مطلوب و گسترده ای داشته باشند.