اخبار ویژه


1398/5/6 يكشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پاسارگاد عنوان شد: ضرورت توسعه زیرساخت های کتابخانه‌ای در پاسارگاد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پاسارگاد با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس و به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، روح الله منوچهری در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی پاسارگاد، با اشاره به اینکه ساخت کتابخانه عمومی در شهر مادرسلیمان با کمک خیرین در دست پیگیری است، عنوان کرد: مادر سلیمان یکی از شهرهای فاقد کتابخانه استان است و با توجه به وجود چند روستای پرجمعیت در بخش پاسارگاد، ایجاد کتابخانه در آن  ضروری است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با بیان اینکه رایزنی های لازم برای شروع پروژه کتابخانه عمومی شهر مادرسلیمان انجام شده است، گفت: تا زمان ساخت کتابخانه مادر سلیمان، درصورتی که در این شهر ساختمانی مناسبت در اختیار مجموعه قرار گیرد، کتابخانه را در کمترین زمان راه اندازی خواهیم کرد.

منوچهری با تأکید بر ضرورت توسعه زیربنای کتابخانه های عمومی در شهرستان پاسارگاد عنوان کرد: برای توسعه کتابخانه های عمومی شهرستان باید از ظرفیت عظیم خیرین بهره گرفت.

وی همچنین از توسعه کتابخانه عمومی آل طاها روستای اکبرآباد خبر داد و گفت: در سال گذشته طرح توسعه و به‌سازی این کتابخانه انجام و  بخش هایی به آن اضافه شد  و در حال حاضر خدمات بسیار خوبی ارائه می دهد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی در ادامه با اشاره به اینکه فضای کتابخانه ای شهر سعادت شهر نیازمند توسعه است، تأکید کرد: وضعیت کتابخانه عمومی شهید خبازی باید ارتقا پیدا کند؛ اضافه کردن تجهیزات و منابع به این کتابخانه نیز بدون توسعه آن امکان پذیر نیست.

منوچهری در ادامه کتابخانه سیار را طرحی راهبردی در شهرستان دانست و گفت: کتابخانه های سیار به جوامع بیشتری خدمات دهی می کند و استقبال بیشتری از این کتابخانه ها صورت می گیرد. اداره کل کتابخانه های عمومی استان آمادگی دارد در صورت تأمین خودرو در پاسارگاد، این کتابخانه را به سرعت  تجهیز و راه اندازی کند.

فرماندار شهرستان پاسارگاد نیز در ادامه این دیدار با بیان اینکه اولویت همه ادارات توسعه کتابخوانی باشد، گفت: با توسعه کتابخانه ها بسیاری از مسائل و مشکلات حل خواهد شد؛ هرجا که سرانه مطالعه بالاتر باشد، آسیب های اجتماعی کمتر است.

صادق فلاحی تأکید کرد: در شهرستان پاسارگاد، هم در توزیع اعتبارات و هم در حوزه کتابخانه های عمومی باید توسعه داشته باشیم.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پاسارگاد با اذعان به اینکه توسعه سالن مطالعه کتابخانه شهید خبازی ضروری است، گفت: ایجاد کتابخانه عمومی در بخش پاسارگاد و شهر مادر سلیمان نیز دارای اهمیت است. در این راستا بانک پاسارگاد تلاش های خوبی را داشته است. همچنین در حوزه کتابخوانی باید در روستاها نیز خدمات رسانی کنیم.

فلاحی پرداخت نیم درصد کتابخانه ها را وظیفه شهرداران دانست و تأکید کرد که پرداخت منظم اعتبارات نیم درصد کتابخانه ها پیگیری شود. وی همچنین از تلاش های کتابخانه های عمومی شهرستان در توسعه فرهنگ کتابخوانی در پاسارگاد قدردانی کرد.

در ادامه این دیدار مجتبی شیروانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی پاسارگاد گزارشی از اقدامات کتابخانه های عمومی در شهرستان و مسائل و مشکلات این حوزه را ارائه داد.

گفتنی است مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در جریان ماموریت خود به شهرستان پاسارگاد از دو کتابخانه عمومی «شهید خبازی» سعادت شهر و «آل طاها» روستای اکبر بازدید و با کتابداران دیدار و گفت و گو کرد.