فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

اخبار برگزیده

در آیین تکریم مدیرکل و معارفه سرپرست کتابخانه‌های عمومی فارس عنوان شد؛

پذیرش مسئولیت، نماد امانت‌داری است

آیین تکریم روح الله منوچهری، مدیرکل و معارفه محمدحسین فیروزی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، آیین تکریم مدیرکل و معارفه سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، صبح ۸ اسفندماه با حضور سیدباقر میرعبداللهی، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات و محمدعلی میرزایی، مدیرکل امور استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ عبدالعلی کریمی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس؛ مدیران اجرایی استان، خیّرین، چهره‌های علمی و ادبی، رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها، کتابداران و اصحاب رسانه برگزار شد.
 
معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم ضمن قدردانی از خدمات روح الله منوچهری گفت: ایشان سال‌ها در کسوت مدیرکل استان فارس، منشأ خدمات بودند و با سابقه نیک این موقعیت را ترک می‌کنند. انتخاب آقای فیروزی نیز، که از درون نهاد و از همکاران باسابقه ما هستند، در فرآیندی دقیق انجام شده‌ است. تعامل میان محل جدید خدمت آقای منوچهری یعنی مرکز اسناد و کتابخانه ملی (مرکز فارس) با نهاد کتابخانه‌ها، به عنوان دو مرکز مهمِ توانمند و کتاب‌محور، قطعاً هم جامعه فرهنگی و کتاب‌خوان را بهره‌مند خواهد کرد و هم موجب تفاهم هرچه بیشتر در حوزه تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در استان فارس خواهد شد.
میرعبداللهی در ادامه با اشاره به تبارشناسی واژه «مسئول» و «مسئولیت» گفت: امام علی(ع) در بخشی از نامه پنجم نهج‌البلاغه خطاب به یکی از کارگزاران‌شان ـ و در واقع خطاب به همه مدیران ـ می‌فرمایند: «انَّ عَمَلَک لیس لک بِطُعْمه و لکنَّه فی عُنُقک امانه؛ یعنی کاری که تو بر آن گمارده شده‌ای، طعمه و خوراک تو نیست که گرفتار آن بشوی، بلکه بار امانتی است بر گُرده تو». مطابق این دستورالعمل، «مسئول» نیز کسی است که مورد سوال قرار می‌گیرد و باید پاسخگو باشد، نه فقط آن کسی که اختیار اِعمال نظر دارد؛‌ بنابراین، «مسئولیت» هم احراز مقام پاسخگویی و امانت‌داری است. امیدواریم ما در عرصه‌هایی که آنها را به عنوان مسؤل بر عهده گرفته‌ایم، امانت‌داران خوبی باشیم.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس نیز در این مراسم بیان کرد: در زمان و حکومتی قرار داریم که در آن به امر مقدس کتاب اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود. عبدالعلی کریمی با بیان اینکه از بزرگان دین تا کشور گرفته بر این امر مهم اهتمام ویژه دارند، به همه فعالان این حوزه به واسطه حضور در عرصه مردمی کتابخوانی تبریک گفت و افزود: مسئولیت فرصتی است که به برخی سپرده می‌شود و کسانی از این ‌آزمون سرافراز بیرون می‌آیند که مردم را در نظر داشته باشند. فرصت مسئولیت، دیر یا زود، از دست می‌رود و ماندگاریِ نام و یاد فقط برای کسانی است که از این فرصت، خالصانه، برای خدمت صادقانه استفاده کنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس ضمن تقدیر از زحمات شش ساله مدیرکل پیشین کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: استان فارس با وجود ٣٧ شهرستان، بزرگ‌ترین حوزه جغرافیایی در تقسیمات کشوری را دارد. خوشبختانه امروز خدمات کتاب و کتابخوانی به فرهنگوارن در تمام نقاط این استان ارائه می‌شود. باید در خور جایگاه تاریخ و فرهنگ فارس، خدمات فرهنگی ارائه شود تا شاهد بالندگی این استان باشیم.
روح الله منوچهری، مدیرکل پیشین کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این مراسم گفت: خوشحالم که خداوند به من فرصتی ارزانی داشت که بتوانم در حوزه  فرهنگ کار کنم. اگر اقدامات مثبتی انجام شد، حاصل تلاش، همراهی و همکاری‌ همه بوده است. قدردان دبیران‌کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، استاندارانی که به من اعتماد کردند، همچنین تمامی خیرین، استادان، مسئولان و همکاران هستم.
 منوچهری همچنین با اشاره به نقش کتابداران گفت: کارمندان و کتابداران، برکت کتابخانه‌ها هستند و نقش خدمات آنها در کتابخانه‌های عمومی خاطره‌آفرین و ماندنی است.
محمدحسین فیروزی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه کتابخانه‌ها کانون خدمات فرهنگی اجتماعی هستند، گفت: فرهنگ، به عنوان ابزار تعالی اندیشه و رفتار، زمینه‌ای برای انباشت ارزش‌هاست و خدمت فرهنگی از دیدگاه ما چیزی است که از آن به عنوان «هدایت» یاد شده است. هر کاری که به هدایت انسان و دستیابی او به اهداف بلند آفرینش کمک کند، خدمت فرهنگی است و هر اقدامی که سد راه حرکت و مانع پیشرفت بشریت به سوی رضای خدا و خدمات اجتماعی شود، گامی ضدفرهنگی است.
 
وی گفت: به اقتضای نگاه جمهوری اسلامی و تبعیت از منطق ولیّ جامعه، فرهنگ پایه است. کار کتاب، ترویج فرهنگ کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌ها از مأموریت‌های مهم فرهنگیِ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است. امروز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از نهاد خدماتی به یک نهاد اجتماعی تبدیل شده است. ارائه ده‌ها خدمت متنوع نشان از ورود این نهاد صد درصد فرهنگی به مسیر جدید برای رفع نیازهای متنوع مخاطبان است.
 
وی تضاد بین دستگاه‌ها را آفت کار فرهنگی برشمرد و گفت: منافع مردم، مأموریت بنده و همکارانم در مجموعه عظیم کتابخانه‌های عمومی استان فارس است. برای بازکردن گره‌ها، دست یاری دراز می‌کنیم و حس غنی بودن نداریم. همچنین تلاش داریم با به‌کارگیری همه ظرفیت فاصله بین تصمیم تا اجرا را کم کنیم.
 
سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس اضافه کرد: استان فارس در طول قرن‌های گذشته، استعداد انسانی خود را در زمینه فرهنگی و به‌خصوص کتاب‌دوستی و انس با کتاب به اثبات رسانده و از یک تاریخ برازنده و برجسته برخوردار است. هرچه به تاریخ فارس بیشتر دقت کنیم، اوج فرزانگی و فرهیختگی این مرز و بوم را بیشتر در می‌یابیم. عنوان «پایتخت فرهنگی» برای شهر شیراز نیز مبیّن این موضوع است.
 
گفتنی است در پایان این مراسم ضمن قدردانی از روح‌الله منوچهری، مدیرکل پیشین کتابخانه‌های عمومی استان فارس، محمدحسین فیروزی به عنوان سرپرست جدید این اداره‌کل معرفی شد.
برای دیدن عکس‌های بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید.

 
نسخه قابل چاپ