فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

تازه‌ترین اخبار

استاندار فارس در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی فارس تأکید کرد:

ضرروت راه اندازی کتابخانه های مدارس، مساجد و ادارات فارس

استاندار فارس در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس بر فعال سازی کتابخانه های موجود در استان تاکید کرد و گفت: درحوزه توسعه کتابخانه ها باید حرکت جدی در استان شکل گیرد و فارس الگوی کشور شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس، صبح یکشنبه 9 بهمن ماه به ریاست استاندار فارس و با حضور مدیران استان و اعضای انجمن کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد.
استاندار فارس در این دیدار ضمن اشاره به اینکه باید نهضت توسعه کتابخانه ها در استان رونق گیرد، گفت: کتابخانه های بسیاری در ادارات، مدارس، دانشگاه ها و مساجد و همچنین فرهنگسراهای سطح استان وجود دارد که لازم است این مراکز را با روش ها و مکانیزم های جدید فعال کنیم تا به مردم خدمات ارائه کنند.
محمدهادی ایمانیه گفت: با اجرای طرح های هدفمند می توانیم عموم مردم را به مشارکت در توسعه کتابخانه ها دعوت کنیم. در هر خانه ای کتاب هایی است که خوانده نمی شود؛ مردم می توانند با اهدای این کتاب ها در رونق گیری مراکز کتابخانه ای مشارکت کنند.
وی با بیان اینکه نهضت کتابخوانی در استان لازم است رونق گیرد تا فارس الگوی کشور شود، افزود: توسعه کتابخانه ها به کاهش آسیب های اجتماعی می انجامد؛ دفتر امور اجتماعی استانداری، کتابخانه های  عمومی فارس و شهرداری های فارس در کنترل آسیب های اجتماعی از طریق کتاب و کتابخوانی همکاری و ارتباط بیشتری داشته باشند.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی فارس اظهار داشت: با هزینه های اندک می توان طرح های تحول آفرین در حوزه فرهنگ ایجاد کرد. باید بررسی کنیم که در حال حاضر ارتباط نسل جوان با کتابخوانی چگونه است و کتاب و کتابخانه برای آنها چگونه تعریف شده است.
نماینده عالی دولت در فارس در ادامه همچنین با اشاره به تعیین مکان کتابخانه مرکزی شیراز در یکی از بوستان های مرکز شهر، بر تسریع روند تحویل این زمین به کتابخانه های عمومی از سوی شورای شهر و شهرداری شیراز تاکید کرد و گفت: لازم است بررسی ها و مطالعات اولیه این پروژه توسط مشاور آغاز شود.
دکتر ایمانیه همچنین افزود: لازم است پیگیری کنیم فعالیت دارالکتب شهید آیت الله مطهری در شیراز به حجم فعالیت سابق و حتی بالاتر برگردد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این نشست به مصوبات پیشین پرداخت و گفت: خوشبختانه پروژه کتابخانه صدرا پس از توقف دوساله، آغاز و مناقصه آن برگزار شده است. همچنین کتابخانه عمومی شهر خان زنیان  به مجموعه کتابخانه های عمومی تحویل داده شده که این ساختمان به تعمیرات نیاز داد.
روح الله منوچهری با اشاره به همکاری با دیگر سازمان ها افزود: با سازمان های مختلف برای همکاری در ترویج کتابخوانی تفاهم نامه داریم. همچنین طرحی مشترک توسط نهاد کتابخانه های عمومی و وزارت کشور برای مناطق محروم در دست اقدام است که در این طرح نیز شیراز به عنوان پایلوت انتخاب شده است.
وی همچنین با اعلام اینکه هنوز ساختمان اداری مناسب از سوی شهرداری مشخص نشده است، اضافه کرد: مراحل واگذاری زمین کتابخانه مرکزی شیراز و آغاز این پروژه نیز همچنان انجام نشده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با اشاره به اینکه سه کتابخانه عمومی سیار در فارس وجود دارد،گفت: دو دستگاه خودرو برای ایجاد کتابخانه خریداری و یک دستگاه دیگر نیز توسط خیر نیک اندیش شیرازی برای ایجاد کتابخانه سیار اهدا شده که این سه خودرو نیز به زودی تجهیز و به بهره برداری خواهند رسید.
منوچهری در ادامه به ارائه برنامه های پیش بینی شده مجموعه کتابخانه های عمومی فارس در ایام الله دهه فجر پرداخت و خاطرنشان کرد: همزمان با دهه مبارک فجر بیش از هزار برنامه خرد و کلان فرهنگی در کتابخانه های عمومی فارس اجرا خواهد شد.