فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

گزارش

در نخستین جلسه آموزش آنلاین داستان نویسی مطرح شد؛

ایده های شخصی شاهکار داستان نویسی است

نخستین کارگاه آموزشی داستان نویسی با تدریس احمد اکبرپور به صورت زنده از صفحه اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی فارس پخش شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، نخستین جلسه آموزش آنلاین داستان نویسی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس با تدریس احمد اکبر پور صبح امروز دوشنبه ۱۲ خرداد از صفحه اینستاگرام اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس پخش شد.
اکبر پور در این دیدار به بحث ایده یابی و پیداکردن موضوع در داستان ها پرداخت و عنوان کرد:  ایده های شخصی شاهکار داستان نویسی است.
او ایده‌های داستان‌ها را  به ایده‌های منحصر به فرد و ایده‌های عادی تقسیم کرد و گفت: ایده‌های منحصر به فرد هیچ‌گاه تمامی ندارد و معمولا از مسائل شخصی و گاهی مسائل عمومی جرقه می زند. خاطرات، خواب‌ها و رویاها از جمله ایده های شخصی است که می تواند ایده و موضوع داستان ها باشد.  این بخش فقط مال شما است و روزانه ایجاد می شود. اگر خاطره، صحبت یا هر موضوع ذهن شما را مشغول کرد این سوژه مربوط به شما است و اولین نکته برای داستان نویسی این است که اگر از این قسمت خاطرات و رویاهای ناخوشایند استفاده نکنید هیچ‌گاه به سوژه‌های ناب خود دسترسی پیدا نخواهیم کرد.
این نویسنده کودک و نوجوان ادامه داد: فیلم، طبیعت و جامعه، مسائل عمومی است که سرشار از ایده است باید در این مسائل سوژه های بیابیم که ذهن ما را مشغول کند. ایده‌ها در خواب و بیداری در ذهن ما چرخ می خورد. این می‌تواند سوژه خاص برای داستان ما باشد. بستگی دارد چگونه ذهن ما را مشغول کند.
خالق کتاب «شب بخیر فرمانده« اضافه کرد: خواب های ما بسیار اهمیت دارد و اگر می خواهید ایده های ناتمامی برای ابد داشته باشیم، خواب‌های خود را یادداشت کنید. اگر دو سال این کار را انجام دهیم می‌توانیم از میان آن‌ها کتاب بنویسیم. اگر خواب‌های خود را تحلیل کنیم شناخت بهتری از خود به دست می آوریم. خود شناسی  به داستان نویسی کمک می کند.
او با تصریح اینکه اگر به خاطرات، رویاها و خواب های خود توجه نکنیم پس از چی می خواهیم بنویسیم، ادامه داد: خوابها در عمق ذهن و ضمیر ناخودآگاه ما ریشه دارد؛ بخشی از شخصیت است که  به آن دسترسی نداریم و تفاوت آن با رویا در این است که ما، رویاهایمان  را می‌سازیم اما خواب‌ها خاص‌تر هستند. خواب ها بدون هیچ گونه آگاهی از وجود و خواسته‌های فرد شکل می‌گیرند و  شامل لحظاتی است که برای ما اهمیت دارد. ایده‌هایی که از خواب و خاطره شکل می گیرند نباید اصلا تغییر کنند و سانسور شوند.
اکبرپور خواندن کتاب های خاطره نویسی را به افراد علاقه مند به داستان نویسی پیشنهاد کرد و گفت: کتاب «شما که غریبه نیستید» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی از بهترین آثار این سبک است. خاطرات محمدبهمن‌بیگی در کتاب «بخارای من ایل من» جادو ایجاد کرده است. از نمونه های خارجی هم می‌توان کتاب‌های «ضد چ»، «نبرد من»، «حرف بزن حافظه» را نام برد.
به گفته او، هر وقت صحبت از داستان نویسی می‌شود مساله اینکه خارجی بنویسی یا ایرانی نیست. باید به این نکته دقت کنیم که ما با تم داستان‌های خارجی آشنایی و حس مشترک نداریم، حتی اسم‌ها و مکان‌های خارجی نمی‌توان حس هم ذات‌پنداری و یکی شدن را به مخاطب ما بدهد. البته گاهی سوژه‌های خارجی ذهن آدم را مشغول می‌کند که می توان به آن پرداخت.
از بهترین کارها کتاب «شما که غریبه نیستید» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی است که خاطرات خود را نوشته‌ است و شاهکار است. خاطرات محمدبهمن‌بیگی از ایل قشقایی در کتاب بخارای من ایل من جادو ایجاد کرده است. از نمونه های خارجی هم می‌توان کتاب‌های «ضد چ»، «نبرد من»، «حرف بزن حافظه» را نام برد.
او در پایان از مخاطبان خواست به عنوان تمرین کارگاه و برای دومین جلسه آموزشی فهرستی  از رویاهایی و خاطرات ناخوشایند خود که همیشه از بیان آن‌ها خجالت می کشیم برای سوژه داستان تهیه کنند.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ