فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

اخبار شهرستان‌ها

امام جمعه جهرم؛

کتاب و کتابخوانی در رشد فکری و بینشی جامعه نقش اساسی دارد

به همت کتابخانه‌های عمومی جهرم، ویژه برنامه‌های فرهنگی ترویجی برگزار شد.

به گزارش اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم، در ادامه برنامه‌های هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ویژه برنامه‌های فرهنگی ترویجی متنوعی برگزار شد.
 
دیدار کتابداران جهرم با امام جمعه
در ادامه برنامه‌های متنوع کتابخانه‌ها و همزمان با هفته کتاب، کتابداران کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم با امام جمعه جهرم دیدار کردند.
در این نشست؛ محمدحسین مدبر، امام جمعه جهرم با اشاره به اهمیت کتاب و نقش کتابخوانی در رشد فکری و بینشی جامعه، بر لزوم پیش‌بینی ایجاد کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های شهری در نقاط مختلف در طرح جامع تفصیلی توسعه جهرم تاکید کرد و از اداره شهرستان درخواست نمود پیشنهادات کارشناسی خود را آماده و به شهرداری و مسئولین ارائه دهد.
مجتبی امیرزاده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم در این جلسه به ارائه گزارش عملکرد یکساله کتابخانه‌ها پرداخت و ساخت کتابخانه مرکزی، راه‌اندازی کتابخانه سیار روستایی، تعمیر و تجهیز کتابخانه‌ها از مهمترین اولویت‌های زیرساختی کتابخانه‌های جهرم دانست.
در ادامه جعفری، مسئول کتابخانه دوزه، رجبی، مسئول کتابخانه امام صادق(ع)، نصر مسئول کتابخانه شهید رضایی موسویه، رستمی مسئول کتابخانه شهدای علویه و غربی مسئول کتابخانه میرزانصیر جهرمی به ارائه گزارش و بیان نیازها پرداختند.
 
گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در موسویه
مراسم گرامیداشت هفته کتاب در روستای موسویه با حضور مسئولین شهرستان جهرم و بخش کردیان برگزار شد. در این مراسم امام جمعه شهر قطب‌آباد، بخشدار کردیان، رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان جهرم، جمعی از نویسندگان بومی، اعضا و اهالی موسویه حضور داشتند.
مجتبی امیرزاده رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی جهرم، مهربان امام جمعه قطب‌آباد، صادقی فرد بخشدار کردیان، نصر روحانی مستقر، طحان و الماس نصر نویسنده و زهرا نصر مسئول کتابخانه شهید عبدالله رضایی طی صحبت‌های جداگانه به اهمیت کتاب و کتابخوانی، ویژگی‌های کتاب خوب و مطالعه مفید، گزارش عملکرد کتابخانه پرداختند.
اجرای سرود یار مهربانم و رفیق شهیدم توسط کودکان و نونهالان ، نشست کتابخوان نویسندگان محلی، رونمایی از کتاب «گزیده اشعار» نوشته‌ی جلال طحان، اجرای دکلمه و نمایش نونهالان از دیگر برنامه‌های جنبی این برنامه بود.
در پایان این مراسم از خانواده شهید عبدالله رضایی، نویسندگان محلی تقدیر و به بیش از دویست عضو فعال کتابخانه هدیه داده شد.
 
رونمایی از کتاب حافظ پژوهی
مراسم رونمایی از کتاب حافظ پژوهی در محل سالن کودک کتابخانه میرزانصیر جهرمی برگزار شد.
به دنبال برگزاری همایش حافظ در سال 1394، مقالات ارائه شده در آن همایش در قالب کتابی تحت عنوان «حافظ پژوهی» چاپ و طی مراسمی با حضور مسئولین و ارائه دهندگان مقاله در سالن کودک کتابخانه میرزانصیر جهرمی رونمایی شد.
در آغاز این مراسم، مجتبی امیرزاده رئیس اداره کتابخانه ها ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان از تلاش‌های متولیان همایش از جمله فرمانداری، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد و دانشگاه جهرم  تشکر کرد. همچنین با تقدیر از مهدی حمایت‌خواه گردآورنده مقالات، حمایت از صاحبین اثر، مولفین و مترجمین را از رسالت‌های کتابخانه دانست.
مهدی حمایت‌خواه گردآورنده کتاب، ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش و تدوین کتاب، هدف از برگزاری همایش را توجه بیشتر به شناخت جایگاه حافظ و تشویق دانش‌پژوهان به تحقیق در ابعاد مختلف زندگی این شاعر و توجه عمق معنا در اشعار او دانست.
در بخش دیگری از این مراسم دکتر عبدالرضا مدرس زاده عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان از طریق ارتباط مجازی حضور و در بخشی از سخنان خود به شباهت‌ها و تفاوت‌های اشعار سعدی و حافظ پرداخت. وی گفت: هر دو شاعر، محبوب را با واژگان رزمی همچون تیر، کمان، شمشیر، خنجر و سپر ستوده اند با این تفاوت که زبان سعدی ساده‌تر و حماسی‌تر ولی زبان حافظ پیچیده و صنعت‌گانه است.
در ادامه عبدالصمد یاسمین پور معاون مدیرکل و رئیس آموزش و پرورش، بهرام کوهمال شاعر و مسعود فرشیدنیا پژوهشگر طی سخنانی به توصیف جایگاه والای شمس الدین محمد حافظ شیرازی پرداخته و اشعاری از آن ادیب شهیر قرائت نمودند.
در پایان این مراسم از مهدی حمایت‌خواه و سایر دست‌اندکاران و پژوهشگران با اهدای تندیس، لوح و هدیه تقدیر شد.
کتاب «حافظ پژوهی» که دربرگیرنده مجموعه مقالات ارائه شده در همایش حافظ‌ شناسی جهرم است توسط  مهدی حمایت‌خواه گردآوری و توسط انتشارات عصر جوان در 252 صفحه به چاپ رسیده است. این همایش در سال 1394 و به همت اداره کتابخانه‌های عمومی جهرم وهمکاری فرمانداری ویژه، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد و دانشگاه جهرم  برگزار شده است.
 
کتابخانه «زنده‌یاد مژگان پروین» در روستای چناران
با حضور مسئولین ارشد شهرستان جهرم کتابخانه «زنده‌یاد مژگان پروین» در روستای چناران(چنارسوخته) افتتاح شد.
به همت موسسه خیریه مهرگیتی و تلاش مسئولین فرهنگ‌دوست روستای محروم چناران، اهالی روستای سیصد نفری چناران از نعمت دسترسی به کتاب و کتابخانه بهره‌مند شدند.
مراسم افتتاحیه با حضور محمدرضا رضایی نماینده مردم جهرم و خفر و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، حسن شعبانی معاون استاندار و فرماندار ویژه جهرم، مجتبی امیرزاده رئیس اداره کتابخانه عمومی جهرم برگزار شد.
دکتر رضایی نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به مردم چناران گفت: کتابخانه به عنوان یک مکان و کانون فرهنگی می تواند باعث ارتقا فرهنگ جامعه شود. کتابخانه ها در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه احداث شده تا خصوصا جوانان با کتابخوانی انس بگیرند و با توسعه و ارتقاء تفکر و اندیشه، رشد فرهنگی را در جامعه شاهد باشیم.
گفتنی است؛ کتابخانه «زنده یاد مژگان پروین» دارای ۲ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب بوده که با اعتبار ۱۷۰ میلیون تومان ساخته و تجهیز آن توسط موسسه مهر گیتی صورت گرفته است. چنارسوخته (چناران)، روستایی از توابع بخش کردیان شهرستان جهرم در استان فارس است و طبق آخرین سرشماری ۳۲۰ نفر جمعیت دارد.
نسخه قابل چاپ