فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

اخبار شهرستان‌ها

در آیین رونمایی از کتاب «تاریخ مدرسه سعیدیه» ارسنجان مطرح شد؛

مدرسه سعیدیه از یادگارهای دوره صفویه و نماد علمی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی منطقه ارسنجان است

کتاب «تاریخ مدرسۀ سعیدیه ارسنجان» رونمایی شد.

به گزارش ادارۀ کتابخانه‌های عمومی شهرستان ارسنجان، همایش تاریخ مدرسۀ سعیدیه ارسنجان به همراه رونمایی از مجموعه مقالات همایش، روز دوشنبه 14 آذرماه 1401 به همت فرمانداری، اداره‌ی اوقاف و امور خیریه، ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارۀ کتابخانه‌های عمومی شهرستان ارسنجان با حضور سیدحسین حقایقی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، حجت‌الاسلام حسینعلی بهرامی امام جمعۀ شهرستان و کاووس رضایی فرماندار و نویسندگان و پژوهشگران، برگزار شد.
در این مراسم ضمن ارائۀ مقالات پیرامون تاریخ ارسنجان در عصر صفویه و چگونگی تأسیس مدرسۀ سعیدیه، از مجموعه مقالات تاریخ مدرسۀ سعیدیه ارسنجان که به کوششِ محمد حسین ابراهیمی و توسط مجمع ذخائر اسلامی منتشر شده است رونمایی شد.
محمد حسین ابراهیمی نویسنده و پژوهشگر تاریخ و ادبیات پیرامون برگزاری این همایش گفت: در گذر تاریخ مدرسه سعیدیه محور تغییر و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری در منطقه بوده و علما، روحانیون و هنرمندان شهیری در این مدرسه به تدریس و تحصیل پرداخته‌اند.
ابراهیمی دربارۀ ساختار مجموعه مقالات همایش گفت: در این مجموعه، مقالاتی همچون (ارسنجان در عصر صفوی)، محمدحسین ابراهیمی، )شرح تأسیس و بنای مدرسه‌ سعیدیه)، محمدحسین ابراهیمی و زهره اسکندری، )موقوفه‌ مدرسه‌ سعیدیه از آغاز تا 1398 شمسی)، محمد فروردین،(مدرسه‌ سعیدیه و خاندان خوشنویس ارسنجانی)، اکبر اسکندری و نسرین اسکندری منتشر شده است. (تأثیر تحولات نوین آموزشی بر مکتب‌خانه‌‌ها و مدرسه‌ سعیدیه)، محمدحسین ابراهیمی، (نگاهی به زندگی، آثار و اندیشه‌ ملااحمد ارسنجانی)، آرزو حقیقی، (نگاهی به زندگی و آثار آیت‌‌الله محمدمهدی آثاری)، کاووس رضایی، (سیری در زندگی آیت‌‌الله سید ابوالقاسم فقیه ارسنجانی)، روح‌ الله خادمی، (شرح حال و زندگی خاندان ثقه‌‌الاسلام ارسنجانی)، سیدمحمدهادی حسینی و روح‌‌الله خادمی دیگر مقالات این مجموعه را شکل دادند.
وی در بیان ضرورت انتشار این مجموعه مقالات گفت: مدرسه‌ سعیدیه از یادگارهای دوره‌ صفویه و نماد علمی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی منطقه‌ ارسنجان است که در گذر تاریخ بر فضای دینی، فرهنگی و اجتماعی منطقه تأثیری ژرف گذاشته است؛ از این‌رو پژوهش پیرامون ابعاد آن به مثابه‌ ارج نهادن بر تاریخ، فرنگ و تمدن اسلامی است.
 

گفتنی است؛ مدرسه‌ علمیه سعیدیه ارسنجان در سال 1085 قمری به همت حاج محمدسعید ارسنجانی تأسیس شده است. این مدرسه در گذر تاریخ از مهم‌ترین پایگاه‌های تدریس و تحصیل علوم دینی در فارس بوده است و علما و عرفای برجسته‌‌ای از آن برخاسته‌‌اند.
 
نسخه قابل چاپ