فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت گرامیداشت شب چله؛

جشن یلدا در کتابخانه عمومی شهیدخبازی سعادتشهر برگزار شد

با حضور دانش آموزان مدرسه گلها در محل کتابخانه شهید خبازی سعادت شهر، برنامه‌های شاهنامه‌خوانی، حافظ خوانی، معرفی کتاب و دورهمی یلدایی برگزار گردید.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پاسارگاد، به مناسبت شب چله و به منظور آشنایی دانش آموزان  با آداب و رسوم ایرانیان و آیین‌های این شب  و به منظور گرامیداشت فرهنگ و رسوم کهن ایرانی و آشنایی کودکان با مضامین اخلاقی شب یلدا  با حضور دانش آموزان مدرسه گلها و با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاسارگاد ویژه برنامه  شب یلدا ،شاهنامه خوانی و حافظ خوانی «قصه‌های یلدایی» و «نمایش ننه سرما»  و معرفی کتاب در محل کتابخانه شهید خبازی سعادتشهر برگزار گردید.
این برنامه که با نزدیک شدن به طولانی ترین شب سال  و جشن یلدا ترتیب داده شده بود با معرفی کتاب «جشن‌ها و آیین‌های ایرانی» نوشته محمودرضا افتخارزاده توسط سلمان جهانگیر مسئول کتابخانه شهید خبازی سعادتشهر، تاریخچه شب یلدا، چله نشینی و آداب و رسوم ایرانیان به صورت جامع برای دانش آموزان شروع وبا توجه  به اهمیت قصه‌گویی در فرهنگ عامه و نقش سازنده آن در توسعه فرهنگ در میان قشر کودک و حفظ سنت‌ها و آداب و رسوم ایرانی، معلمان و مربیان مدرسه گل ها، رسم جالب قصه خوانی شب یلدا را برای دانش آموزان به صورت مبسوط بازگو نمود.
 در ادامه با توجه به اینکه گوشه‌ای از این‌ آیین کهن باستانی به قصه‌گویی بزرگتر‌ها برای جمع خانواده از طریق هنر نمایش اختصاص داده شد تا کوچکتر ها با آداب و رسوم و فرهنگ ملی خود بیشتر آشنا شوند.  دانش آموزان با اجرا نمایش ، ننه سرما، شخصیت افسانه ای ایرانی با لباس محلی قصه ها و حکایت های شیرین روایت کرد.
در بخش پایانی، دانش آموزان به رسم یلدای هرساله به شاهنامه خوانی و حافظ خوانی پرداختند و  هرکدام از این نوباوگان، داستان و حکایت موردعلاقه شان و شعرهای حافظ با حاضرین به اشتراک گذاشتند.
گفتنی است در ویژه برنامه جشن یلدای 1401 با گستردن سفره یلدا و تزیین آن با میوه های پاییزی از جمله انار و هندوانه و دیگر خوراکی های مرسوم، کودکان با فلسفه و نماد این میوه و خوراکی ها در شب چله نیز  آشنا شدند.
 
نسخه قابل چاپ