فهرست

فراخوان

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

اخبار شهرستان‌ها

در وبینار آموزشی ارتباطات اجتماعی نوجوان مطرح شد؛

خانواده به عنوان سرچشمه محبت و عاطفه می تواند فضایی سرشار از آرامش و همدلی برای نوجوان ایجاد کند

کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی، وبینار آموزشی «ارتباطات اجتماعی نوجوانان» را برگزار کرد.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز، به همت کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی روز سه‌شنبه 4 بهمن وبینار آموزشی «ارتباطات اجتماعی نوجوانان» در پلتفرم اسکای روم برگزار شد.
 رسول شیوخی کارشناس ارشد مشاوره و مدرس و مشاور خانواده در این وبینار به موضوعات خط مشی‌گذاری در انتخاب دوستان، ارتباطات صحیح در بین همسالان و کنترل رفتار در دورهمی ها پرداخت و اشاره کرد که طبق نظریه روان شناسان بزرگ دوره نوجوانی چهارمین مرحله از زندگی انسان است که از سن 12 تا 19 سالگی را در بر می گیرد.
شیوخی با اشاره به اینکه نقش پدر به عنوان شخص اول زندگی نوجوان و هم چنین ستون خانواده از اهمیت بسزایی برخوردار است اظهار کرد پدر باید به عنوان اولین دوست فرزند خود در دوران نوجوانی با همدلی و همراهی بیشتر در سپری کردن این دوران به فرزند خود کمک کند.
وی ادامه داد: آگاهی دادن به نوجوان، عدم دخالت در کارهای او، شکستن چهارچوب ها، مشورت خواستن از نوجوان در شکل گیری شخصیت او اهمیت زیادی دارد. خانواده باید علاوه بر کارکرد زیستی و اقتصادی، کارکردی عاطفی برای فرزندان داشته باشد.
شیوخی به نقش خانواده اشاره کرد و گفت: خانواده به عنوان سرچشمه محبت و عاطفه می تواند فضایی سرشار از آرامش و همدلی برای نوجوان ایجاد کند که او به راحتی بتواند دوران نوجوانی را سپری کند لذا اگر خانواده از نظر تربیتی دچار مشکل شود نوجوان دچار مشکلات ارتباطی، مدیریتی، رفتاری، عاطفی و جنسی می شود.
وی در پایان گفت: خانواده می تواند با فراهم کردن فضایی سرشار از آرامش و گفت و گو، ارتباط کلامی موثر، گوش دادن فعال(گوش کردن، دقت کردن، توجه کردن)، دوست داشتن بدون قید و شرط، توجه به تفاوت های فردی، پرهیز از هرگونه مقایسه بین فرزندان، پرهیز از منقاشات دورن سازمانی خانواده، داشتن نقش حمایتی و عاطفی، تکیه بر نقاط قوت نوجوان، انتظار به اندازه توان نوجوان و ارائه الگویی مناسبت به او آینده ای روشن برای فرزندان خود رقم زند.
 
نسخه قابل چاپ